Jakie koszty na Allegro ponosi sprzedający?

0
4826
jakie koszty na allegro ponosi sprzedajacy

Zdecydowana większość sprzedawców internetowych korzysta z Allegro. Polski marketplace przyciąga do siebie miliony klientów, dając sprzedawcom szanse na rozwój. Sprawdzamy, jakie koszty na Allegro ponosi sprzedający. Przyglądamy się standardowym i dodatkowym opłatom!

Prowizja od sprzedaży Allegro


Podstawowym kosztem handlu na Allegro jest prowizja od sprzedaży. Oznacza to, że w zdecydowanej większości kategorii, wystawisz swoje oferty zupełnie bezpłatnie. Prowizję zapłacisz dopiero wtedy, gdy klient kupi oferowany przez Ciebie towar. Wysokość prowizji od sprzedaży jest uzależniona od kategorii przedmiotu. Wynosi od kilku do kilkunastu procent.

Uwaga! Aukcje, na których żaden przedmiot nie sprzedał się od roku podlegają opłacie utrzymaniowej. Możesz jej uniknąć kończąc aukcję przed upływem tego czasu.

Przekonaj się, czy sprzedaż na Allegro się opłaca.

Prowizja od kosztów wysyłki na Allegro


Kolejnym kosztem na Allegro ponoszonym przez sprzedającego jest prowizja od kosztów wysyłki. Jej wysokość jest taka sama, jak prowizja dla kategorii, z której pochodzi sprzedawany przedmiot. Nie jest to stawka jednolita.

Co ważne, oferowanie darmowej dostawy nie wystarczy, by uniknać prowizji od kosztów wysyłki na Allegro!

W praktyce oznacza to, że jeśli oferujesz bezpłatną dostawę Paczkomatem, ale dajesz też możliwość wysyłki kurierem i Pocztą Polską w określonych cenach, naliczenie dodatkowego kosztu będzie ściśle związane z wyborem dokonanym klienta.

  1. Jeśli wybierze darmową dostawę Paczkomatem – opłata wyniesie 0 zł.
  2. Jeśli wybierze którąś z płatnych form dostawy – prowizja od wysyłki zostanie naliczona zgodnie z zasadami.

Koszty przesyłek Allegro Smart dla sprzedającego


Początkowo program Allegro Smart dla sprzedających był zupełnie bezpłatny. Wystarczyło spełnić warunki dotyczące ocen sprzedaży oraz odpowiednio niskiej ceny przesyłek, a Smart pojawiał się na aukcjach. Jako że klienci płacą za korzystanie z programu Allegro Smart, dotychczas sprzedawcy nie dopłacali do darmowych wysyłek.

Koszty przesyłek Allegro smart dla sprzedających zmieniają się 04.01.2021 r.

Wraz z początkiem 2021 roku sprzedawcy dopłacą do każdej przesyłki nadanej jako Smart:

  • 0,99 zł dla zakupów do 100 zł;
  • 1,99 zł dla zakupów powyżej 100 zł.

Podane kwoty są kwotami brutto. Co ważne, opłaty można uniknąć biorąc udział w Programie Szybkich Dostaw.

Koszty promowania aukcji na Allegro


Promowanie aukcji jest jednym z częściej wykorzystywanych sposobów na zwiększenie sprzedaży. Jako że portal udostępnia szereg możliwości promocyjnych, nie da się jednoznacznie określić ponoszonych przez sprzedawcę kosztów. Warto zaznaczyć, że cena promowania może być rozliczana dwojako – jako stała opłata lub prowizja. Wśród metod promowania Allegro znajdziemy m.in.:

  • Allegro Ads;
  • oznaczenia na listach np. hit, nowość, okazja rabat;
  • zamieszczenie produktu w Strefie Okazji;
  • wyróżnienie, pogrubienie;
  • monety Allegro za zakup.

Każdorazowo gdy korzystasz z metod promocyjnych upewnij się, w jaki sposób naliczana jest prowizja. Wykorzystując darmowe wyróżnienia Allegro zwróć uwagę na czas trwania bezpłatnej oferty. Po jego upływie wyłącz promowanie lub świadomie zdecyduj się na poniesienie kosztu tego działania.

Koszty dla sprzedającego na Allegro


Podsumowanie kosztów dla sprzedającego na Allegro spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Wszystko za sprawą licznych opłat dodatkowych naliczanych w określonych przypadkach. Sytuacji nie poprawia fakt, że niektóre z prowizji są uzależnione od wyboru, jakiego dokona klient. Znacząco utrudnia to obliczenie kosztów uzyskania sprzedaży, a więc i ustalenie odpowiedniej ceny dla tego kanału sprzedażowego.

Pomimo częstych zmian i podnoszenia prowizji, Allegro wciąż jest kluczowym polskim marketplacem. Choć wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo tak pozostanie, coraz większa liczba sprzedawców stawia na własne, wolne od prowizji sklepy internetowe. Rozwiązaniem pozwalającym łączyć sprzedaż na Allegro ze sprzedażą we własnym sklepie jest Sky-Shop.pl, dzięki któremu obsłużysz wszystkie zamówienia w jednym miejscu.

Sprawdź, jak prowadzić sklep internetowy połączony z Allegro!