Koszty prowadzenia sklepu internetowego na Allegro

0
5581
Koszty związane z allegro

Allegro to polska platforma zakupowa, gdzie obecny powinien być niemal każdy sprzedawca internetowy. Jeśli nie działasz w bardzo niszowej branży, prawdopodobnie zaliczasz się do tego grona. Miesięcznie z marketplace’u korzysta aż 18 milionów konsumentów – jest to zatem jedno z najpewniejszych źródeł pozyskiwania klientów. Korzystanie z niego ma oczywiście swoją cenę, choć wbrew pozorom nie jest ona wcale taka wysoka. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie opłaty obowiązujące w serwisie, aby dokładnie wyjaśnić Ci, ile kosztuje sprzedawanie na Allegro.

Prowizja od sprzedaży


Prowizje od sprzedaży to podstawowe opłaty, na których zarabia Allegro. Taki system przekłada się na możliwość darmowego wystawiania towaru (wyjątek stanowi kilka kategorii, głównie motoryzacyjnych) i ponoszenia kosztów dopiero w chwili, gdy ktoś zdecyduje się go kupić. Wysokość prowizji na Allegro może wynosić od kilku do kilkunastu procent wartości produktu, w zależności od jego kategorii. Warto pamiętać także o konieczności uiszczenia opłaty utrzymaniowej w przypadku aukcji, na których przez rok nie sprzedał się żaden przedmiot. Aby uniknąć obciążenia, należy usunąć ofertę przed upływem tego czasu.

Prowizja od kosztów wysyłki


Podobne zasady dotyczą prowizji od kosztów wysyłki. Zależy ona od kategorii, do której zalicza się sprzedawany przez Ciebie przedmiot. Musisz więc zapłacić Allegro procent od ceny transportu poniesionej przez kupującego. Z tej opłaty może Cię zwolnić jedynie wybór darmowej dostawy przez Twojego klienta. Jej naliczenie jest więc ściśle związane z tym, na jaką formę odbioru towaru zdecyduje się kupujący.

Opłaty za Allegro Smart


Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje korzystanie z Allegro, musisz uwzględnić także opłaty związane z systemem Smart. Do niedawna program „darmowych dostaw” utrzymywany był wyłącznie przez kupujących, ponoszących koszty swego rodzaju abonamentu. Zmieniło się to jednak 4 stycznia 2021. Od tej pory każdy sprzedawca na Allegro, który nadaje przesyłki w systemie Smart, musi dopłacić:

  • 0,99 zł w przypadku zakupów do 100 zł
  • lub 1,99 zł w przypadku zakupów powyżej 100 zł.

Opłaty za promocję


Promowanie ofert na Allegro nie jest koniecznością. Opłaty ponosisz więc tylko wtedy, kiedy korzystasz z wewnętrznych funkcji reklamowych serwisu w przypadku swoich ofert. Możliwości jest bardzo wiele, toteż nie sposób jednoznacznie określić związanych z nimi kosztów. Mogą one przyjmować postać stałych opłat lub prowizji. Wszystko zależy od tego, które metody promowania wybierzesz i jak często będziesz z nich korzystać. Za każdym razem sprawdź więc, w jaki sposób naliczona zostanie należność. Opłaty obejmują między innymi reklamy w systemie Allegro Ads, oznaczenia na listach, wizualne wyróżnienia ofert, wyświetlanie produktów w Strefie Okazji czy dołączanie Monet Allegro do aukcji.

Koszty prowadzenia sklepu na allegro


Jak widzisz, prowadzenie sklepu internetowego na Allegro nie wymaga od Ciebie właściwie żadnego wkładu finansowego. Koszty, które musi ponosić każdy sprzedawca, naliczane są w formie prowizji –płacisz więc dopiero wtedy, gdy zyskujesz. Pozostałe opłaty – takie jak korzystanie z rozmaitych form promocji – są całkowicie dobrowolne.

Wszelkie obawy przed rozpoczęciem sprzedaży na Allegro są zasadniczo bezpodstawne. Biorą się z faktu, iż każdy przedsiębiorca prowadzący działalność na tej platformie ponosi nieco inne koszty, a opłaty w dużej mierze uzależnione są od wyborów dokonywanych przez klientów. Bez wątpienia jednak Allegro stanowi najdogodniejsze miejsce na start w e-commerce.

Szczególnie kuszącą możliwością dla początkujących przedsiębiorców wydaje się model dropshippingu, który – wbrew pozorom – wcale nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Polega na współpracy z hurtowniami, które wyręczają sprzedawców w magazynowaniu i wysyłce towarów. Nie pobierają one przy tym żadnych opłat, a rachunek za zakupiony w nich towar regulujesz dopiero wtedy, gdy znajdziesz dla niego nabywcę. Aby zapewnić sobie precyzyjną integrację i łatwe zarządzenie sprzedażą, warto zaopatrzyć się w inteligentne oprogramowanie, takie jak platforma Sky-Shop. Ono również nie generuje wysokich kosztów, a zdecydowanie usprawnia prowadzenie sklepu w sieci.

Jeśli poważnie myślisz o sprzedaży w Internecie, opłaty i prowizje na Allegro nie powinny być dla Ciebie żadną przeszkodą. Warto ponieść te niewysokie koszty, aby ułatwić sobie start w e-commerce i zacząć podbój krajowego rynku!