Działalność gospodarcza a sprzedaż na Allegro

0
6516
sprzedaż na allegro bez firmy

Allegro od samych początków swojego istnienia skupiało sprzedających i kupujących. Jednak obowiązujące na portalu aukcyjnym zasady zmieniają się wraz z wprowadzanymi funkcjami i rozwojem rynku e-commerce. Dziś, gdy sprzedawcy zostali podzieleni na profesjonalne firmy i osoby handlujące bez firmy, pojawiło się wiele pytań. Sprawdzamy, kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą przy sprzedaży na Allegro i czy zawsze trzeba to robić!

Sprzedaż na Allegro bez firmy w 2023


Konstytucja Biznesu wprowadziła pojęcie działalności nierejestrowanej. Możliwość prawna daje szansę m.in. na prowadzenie sklepu internetowego bez zakładania firmy. W myśl obowiązujących przepsiów, sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej jest możliwa w 2023 roku! Należy jednak pamiętać, że każde udogodnienie wiąże się z koniecznością przestrzegania wskazanych przez ustawodawcę zasad:

  • W związku z tym, limit uprawniający do prowadzenia działalności niezarejestrowanej w pierwszym półroczu 2023 roku wynosi 1 745 zł, a drugim półroczu 2 700 zł
  • Sprzedaż na Allegro prowadzisz samodzielnie, bez wspólników.
  • Przestrzegasz innych obowiązujących przepisów m.in. związanych z koniecznością ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej (np. perfumy) bądź odprowadzania podatku VAT.

Jak widać, prawo dopuszcza możliwość prowadzenia sprzedaży na Allegro bez firmy. Czas przyjrzeć się regulaminowi najpopularniejszego serwisu aukcyjnego, który dąży do jak najszerszej profesjonalizacji swoich usług.

Allegro Lokalnie dla sprzedawców bez firmy


2019 rok przyniósł szereg zmian zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Pojawiła się:

  • usługa Allegro Smart,
  • program lojalnościowy, czyli Monety na Allegro,
  • Allegro Lokalnie.

Ostatnia z wprowadzonych nowości będzie dla nas szczególnie interesująca. Jak sam serwis przyznaje, Allegro Lokalnie jest dla sprzedawców bez firmy. Stanowi przestrzeń oddzielającą profesjonalne sklepy internetowe od osób fizycznych sprzedających sporadycznie, a także własne rzeczy używane.
Allegro Lokalnie pozwoli uporządkować aukcje i da każdemu z klientów jasność co do statusu sprzedawcy, który do tej pory niejednokrotnie pozostawał niejasny.

Co ciekawe, na Allegro Lokalnie nie mają wstępu firmy rozumiane jako konta firmowe Allegro, z kolei na głównej stronie Allegro mają szansę pojawić się oferty z kont prywatnych.

Czym Allegro Lokalnie różni się od Allegro?


Jak nietrudno się domyślić pomiędzy Allegro Lokalnie i Allegro, różnice są nieco szersze niż typ konta potrzebny do wystawiania aukcji. Wszystkie rozbieżności zamknąć można w jednym stwierdzeniu: główna strona Allegro jest profesjonalna, dzięki czemu sprzedawcy mają możliwość korzystania z Monet i pakietu Smart, które wspierają lojalność wobec serwisu.

allegro lokalnie a allegro
https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/wystawianie-ogloszen-na-allegro-lokalnie/czym-rozni-sie-sprzedaz-na-allegro-lokalnie-od-sprzedazy-na-allegro-jD49DxP3rtk

Załóż działalność gospodarczą przy sprzedaży na Allegro!


Obecnie sprzedaż na Allegro bez firmy jest możliwa, ale to założenie działalności gospodarczej da Ci zdecydowanie szersze pole do rozwoju. Pamiętaj, że szereg klientów korzystających z pakietów lojalnościowych kieruje swoją uwagę wyłącznie na oferty oznaczone promocyjnym znaczkiem. Ponadto handel prowadzony w spoób zorganizowany (a nie wyprzedawanie niepotrzebnych przedmiotów) wymaga podjęcia współpracy z dostawcą. Zazwyczaj jest to hurtownia, która z uwagi na charakter swojej działalności, czyli B2B, podejmuje współpracę wyłącznie z firmami. Reasumując:

Przy sprzedaży na Allegro działalność gospodarczą trzeba założyć po przekroczeniu miesięcznego limitu przychodu, który w 2019 roku wynosi 1125 zł.

Choć z udogodnienia, jakim jest działalność nierejestrowana można skorzystać, już na samym początku warto założyć firmę. Korzystając z Ulgi na Start i związanym z nią obniżeniem składek ZUS ogarniczysz koszty działalności, zyskując wszystkie przywileje, jakie Allegro przygotowało dla firm.