Jak otworzyć sklep internetowy na Allegro?

0
1350
jak otworzyć sklep internetowy na allegro

Choć Allegro kojarzy się przede wszystkim z platformą przeznaczoną dla początkujących sprzedawców, dobry użytek robią z niej przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. W przypadku wielu biznesów serwis stanowi jeden z filarów działalności, gwarantując możliwość dotarcia do szerokiej grupy konsumentów o sprecyzowanych potrzebach.

Jeśli Ty też chcesz zarabiać na sprzedaży online, zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak otworzyć sklep na Allegro!

Dla kogo jest sklep na Allegro?

W stwierdzeniu, że sprzedaż na Allegro jest dla każdego, nie będzie żadnej przesady. To bardzo przyjazny dla użytkowników serwis, ułatwiający prowadzenie działalności e-commerce. Aby z niego korzystać, nie potrzebujesz ani bogatego doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. Własny sklep na Allegro możesz nawet uruchomić bez dużego kapitału inwestycyjnego.

Łatwość prowadzenia sprzedaży na Allegro to efekt intuicyjnego interfejsu platformy i dostępu do licznych udogodnień wewnętrznych. Docenić należy również inne rozwiązania, takie jak nowoczesne modele logistyczne czy kompleksowe programy e-commerce, z których korzystać mogą sprzedawcy. Mowa na przykład o dropshippingu, pozwalającym prowadzić handel bez własnego magazynu i ryzyka inwestycyjnego, a także o platformach z funkcją dwukierunkowej integracji z Allegro.

Integracja sklepu z Allegro automatyzuje kluczowe procesy, takie jak wystawianie i zamykanie aukcji czy przetwarzanie zamówień. Jej największe zalety to:

 • pobieranie zamówień i wpłat z konta Allegro do panelu administracyjnego sklepu,
 • automatyczne zamykanie aukcji,
 • aktualizowanie stanów magazynowych, cen i danych produktowych.

Tegu typu udogodnienia usprawniają obsługę zamówień z różnych kanałów, dzięki czemu dosłownie każdy poradzi sobie z zarządzaniem sprzedażą online.

Allegro — sklep internetowy i jego koszty

Przed rozpoczęciem sprzedaży na Allegro warto przyjrzeć się bliżej kosztom związanym z prowadzeniem działalności tego typu. Samo założenie konta jest darmowe, ale na uwadze trzeba mieć różnego rodzaju opłaty podstawowe i dodatkowe, takie jak:

 • wystawianie aukcji — w większości przypadków jest bezpłatne, lecz niektóre kategorie wymagają drobnych opłat,
 • prowizja od sprzedaży — jej wysokość zależy od kategorii produktu,
 • prowizja od wysyłki — równa stawce prowizji od sprzedaży,
 • prowizja od transakcji — w wysokości 1 zł, przy czym można jej uniknąć poprzez opłacanie Abonamentu Allegro,
 • Abonament Allegro — od 49 zł do 3000 zł miesięcznie,
 • opłaty dodatkowe — m.in. za wyróżnienia aukcji, Monety Allegro, promocję w systemie Allegro Ads itp.

Na opłacalności sklepu w Allegro zaważą nie tylko koszty prowadzenia sprzedaży, ale również czynniki rynkowe. Warto więc przeanalizować wybraną grupę docelową, konkurencję czy sezonowość. Pamiętaj także o tym, że kluczowe znaczenie dla sukcesu w e-commerce będą miały działania marketingowe oraz jakość obsługi klienta. Zwracaj więc uwagę na atrakcyjną formę aukcji, czas wysyłki i metody dostawy, a także na dobór odpowiednich narzędzi i kanałów reklamowych.

Jak otworzyć sklep na Allegro?

Otwarcie sklepu na Allegro jest bardzo proste i nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. Cały proces sprowadza się do kilku kroków:

1. Załóż firmę

Każdy, kto chce utrzymywać się ze sprzedaży na Allegro, powinien zarejestrować własną działalność gospodarczą. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek online, wybierając między innymi nazwę firmy, kody PKD oraz formę opodatkowania. Prowadzenie biznesu zmusi Cię do rozliczania się z Urzędem Skarbowym i opłacania składek ZUS. Zapewni Ci jednak szerokie możliwości rozwoju.

Alternatywnym rozwiązaniem jest prowadzenie sprzedaży na Allegro w ramach działalności nierejestrowanej. To dobry pomysł dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes i mają inne źródło utrzymania. Taka forma wiąże się bowiem z limitem przychodów wynoszącym połowę wynagrodzenia minimalnego oraz utrudnionym podejmowaniem współpracy z kontrahentami.

2. Skompletuj asortyment

Aby prowadzić sprzedaż na Allegro, musisz najpierw zaopatrzyć swój sklep w towar. Możesz go pozyskać na kilka różnych sposobów:

 • Kupić w hurtowni — to najpopularniejsze rozwiązanie, pozwalające względnie tanio i wygodnie skompletować asortyment sklepu. Do składowania towarów potrzebujesz jednak własnej przestrzeni magazynowej.
 • Zamówić u producenta — to metoda, która wymaga inwestycji na dużą skalę. Z jednej strony wiąże się z bardzo niskimi kosztami jednostkowymi, a z drugiej z koniecznością magazynowania ogromnych zapasów towaru.
 • Produkować ręcznie — to sposób wykorzystywany przez artystów i majsterkowiczów, którzy chcą oferować klientom swoje własne wyroby. Sprzedaż rękodzieła pozwala obniżyć koszty pozyskania towaru i wyróżnić się na tle konkurencji.
 • Sprzedawać w dropshippingu — to model logistyczny, polegający na współpracy z hurtownią, która w imieniu sprzedawcy zajmuje się magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, świetnie sprawdzając się zwłaszcza w przypadku początkujących przedsiębiorców.

3. Załóż firmowe konto na Allegro 

Chcąc prowadzić regularną sprzedaż na Allegro, musisz założyć w serwisie konto firmowe. Zapewni Ci ono dostęp do wszystkich udogodnień istotnych z punktu widzenia biznesu. Alternatywa polega na korzystaniu z konta prywatnego, lecz w jego przypadku Twoje oferty pojawiałyby się wyłącznie w sekcji Allegro Lokalnie, co znacząco ograniczyłoby Twoje zasięgi.

Główne korzyści płynące z rejestracji firmowego konta na Allegro to:

 • Napis „firma” widoczny przy nazwie użytkownika — wzbudza zaufanie kupujących i dodaje Ci wiarygodności na rynku.
 • Funkcja wystawiania faktur — usprawnia rozliczenia i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
 • Status Super Sprzedawcy — dowodzi wysokiej jakości obsługi klienta, zachęcając innych do wyboru właśnie Twoich ofert.
 • Społeczny dowód słuszności — przyjmuje postać licznika użytkowników, którzy zdecydowali się na dokonanie zakupu u Ciebie.
 • Dostęp do programu Monety Allegro — pozwala przyciągać klientów drobnymi dopłatami, które mogą oni zbierać na następne zakupy w serwisie.

To tylko kilka zalet konta firmowego na Allegro. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że profil prywatny wcale nie wiąże się z niższymi opłatami. Pod koniec zeszłego roku wszystkie stawki zostały bowiem zrównane.

4. Dopracuj aukcje

Choć dane produktowe można zaciągnąć do Allegro automatycznie, warto poświęcić nieco czasu na dopracowanie ofert. Postaraj się, aby tytuły aukcji przykuwały uwagę, opisy towarów angażowały, a zdjęcia zachęcały do finalizowania transakcji. W ten sposób zyskasz przewagę nad konkurencją i zapewnisz sobie zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów.

Kiedy już upewnisz się, że Twoje aukcje wyglądają atrakcyjnie i są odpowiednio dopasowane do wymagań oraz przyzwyczajeń wybranej grupy docelowej, zainteresuj się działaniami z zakresu promocji. Oferty możesz na różne sposoby wyróżniać i eksponować w najbardziej widocznych miejscach serwisu. Wszystko to oczywiście kosztuje, ale jednocześnie zwiększa generowaną przez Twój sklep sprzedaż.

👉 Dowiedz się, jak wystawić aukcję na Allegro.

5. Zintegruj konto Allegro ze sklepem

Wspominaliśmy już wcześniej, że dwustronna integracja Allegro z witryną sklepu zapewnia bardzo wiele różnych korzyści. Jeśli chcesz ułatwić sobie zarządzanie sprzedażą w kilku kanałach jednocześnie, wybierz dobre oprogramowanie e-commerce, wyposażone w taką funkcję. Dzięki temu błyskawicznie wystawisz aukcje w serwisie, ponieważ wszystkie dane produktowe (tytuły, opisy i zdjęcia ofert) zostaną pobrane automatycznie. Co więcej, zamówienia będą trafiały bezpośrednio do panelu administracyjnego sklepu, więc nie umknie Ci żadna transakcja!

Pamiętaj, że kompleksowa platforma sklepowa zapewni Ci dostęp nie tylko do dwustronnej integracji z Allegro, ale i do wielu innych udogodnień. Dzięki nim połączysz swoją witrynę na przykład z portalami eBay, Empik Marketplace, Ceneo czy OLX. Oprogramowanie pozwoli Ci także wygodnie zarządzać zamówieniami ze wszystkich tych kanałów w jednym miejscu.

👉 Sprawdź, jak może Ci pomóc program do obsługi Allegro.

Jak otworzyć sklep internetowy na Allegro? Podsumowanie

Otwarcie sklepu na Allegro to wyjątkowo prosty proces, z którym poradzą sobie nawet początkujący sprzedawcy. Serwis pozwoli im szybko pozyskać nowych klientów i będzie doskonale sprawdzał się także na późniejszych etapach rozwoju biznesu. Jeśli chcesz zarabiać na e-commerce, nie możesz zbagatelizować potencjału tej platformy. Załóż więc konto firmowe w Allegro i zacznij generować sprzedaż!