Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

0
4465

Allegro to bez wątpienia najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce. Gromadzi miliony kupujących i tysiące sprzedawców w jednym miejscu. Od lat nieustannie się rozwija, silnie wpływając na rynek e-commerce. Poznaj koszty wystawiania aukcji i sprawdź, czy sprzedaż na Allegro się opłaca!

Jakie są koszty sprzedawania na Allegro?


Na przestrzeni lat koszty sprzedawania na Allegro uległy znaczącym zmianom. Obecnie cena działalności skupia się wokół usług dodatkowych i prowizji od sprzedaży, ponieważ samo wystawianie ofert jest bezpłatne. Oznacza to, że jeśli nie korzystasz z dodatkowych opcji promocyjnych i nie sprzedasz wystawionych produktów to nie zapłacisz zupełnie nic! Obecnie koszty sprzedaży na Allegro można podzielić na dwie grupy:

1. Obowiązkowe:

 • Prowizja od sprzedaży. Jest to wartość procentowa uzależniona od kategorii, w której znajduje się towar. Opłata nie może być niższa niż 0,25 zł (licząc od każdej sztuki sprzedanego towaru).
 • Opłata za wystawienie aukcji. W niemalże wszystkich kategoriach wystawianie aukcji jest bezpłatne. Wśród wyjątków znajdują się samochody, oferty wakacyjne, nieruchomości, naczepy, łodzie. Handlując towarami znajdującymi się w wymienionych kategoriach sprzedawcy uiszczają opłaty ryczałtowe bądź kupują pakiety na publikacje.

2. Dodatkowe:

 • Wyróżnienie.
 • Promowanie.
 • Pogrubienie/podświetlenie
 • Allegro Ads.
 • Abonament Allegro.
 • Monety na aukcji. Płacisz tylko wtedy, gdy ktoś kupi przedmiot oznaczony monetami. Za 1 monetę przyznaną klientowi zapłacisz 1,23 zł.

Oczywiście, jako sprzedawca nie musisz dopłacać za dodatkowe promowanie swoich ofert, jednak warto to rozważyć. Reklamy są w stanie znacząco poprawić wyniki sprzedażowe – także w branżach charakteryzujących się dużą konkurencją. Warto zaznaczyć, że nie za każdą promocję musisz płacić! Odznakę Super Sprzedawcy oraz dobre opinie i komentarze zbudujesz samodzielnie oferując wysoką jakość obsługi klienta.

Wszystkie opłaty za sprzedaż na Allegro znajdziesz w regulaminie Allegro.

Dlaczego powinieneś być na Allegro?


Nie da się ukryć, że część zysków pochodzących ze sprzedaży na Allegro pochłaniana jest przez prowizję, którą należy zapłacić serwisowi. Opłaty dochodzące do kilkunastu procent wartości sprzedanego przedmiotu obniżają zyski firm zajmujących się handlem online. To z kolei sprawia, że coraz większa ilość sprzedawców stara się wycofać z serwisu. Inni wręcz przeciwnie – rozpoczynają lub poszerzają swoją dotychczasową działalność właśnie o Allegro. Odpowiadamy, dlaczego powinieneś być na Allegro pomimo obowiązujących opłat!

 • Wielu klientów to właśnie tam rozpoczyna szukanie potrzebnych im produktów.
 • Będąc na Allegro korzystasz z zaufania i renomy wypracowanej przez serwis podczas wielu lat działalności.
 • Jest tam Twoja konkurencja – powinieneś być i Ty.

To, że Twój asortyment powinien pojawić się na Allegro nie ulega wątpliwości. Nie jest to równoznaczne z tym, że powinieneś działać wyłącznie tam!

Dywersyfikacja sprzedaży i własny sklep internetowy


Każdy przedsiębiorca decydujący się na sprzedaż online musi myśleć o dywersyfikacji sprzedaży. Własny sklep internetowy stanowi jedną z lepszych inwestycji, na jakie możesz zdecydować się podczas poszukiwania kolejnego źródła klientów. Dlaczego to właśnie e-sklep jest kolejnym krokiem po Allegro?

 • Przy pomocy oprogramowania sklepów internetowych Sky-Shop szybko i sprawnie uruchomisz sprzedaż we własnej witrynie.
 • Nie musisz kilkukrotnie wprowadzać towarów do oferty, ponieważ mechanizm zrobi to automatycznie. Import produktów z Allegro do sklepu i ze sklepu do Allegro trwa tylko kilka chwil.
 • Zamówienia z Allegro i sklepu internetowego obsłużysz w jednym panelu administracyjnym sklepu.
 • Integracja z hurtownią oraz integracja z Allegro zadbają, by pomimo dywersyfikacji kanałów sprzedaży w sklepie i na aukcjach zawsze pojawiały się aktualne dane (zgodne ze stanem Twojego magazynu lub magazynu hurtowni, z której korzystasz).

Jak widzisz, system Sky-Shop minimalizuje ilość pracy, jaką musisz wykonać tworząc własny sklep internetowy. I choć wystawianie przedmiotów na Allegro wydaje się być znacznie łatwiejsze niż praca nad własnym e-sklepem, musisz myśleć długofalowo. Podstawową zaletą sklepu jest to, że w nim to Ty dyktujesz warunki. Nie płacisz prowizji, robisz zdjęcia dokładnie takie, jak chcesz, nie musisz dostosowywać się do ulegających zmianom regulacji sprzedażowych.

Jaka jest alternatywa dla Allegro?


Dobrą alternatywą dla Allegro jest nie tylko własny sklep internetowy, ale i marketplaces. Miejsca zwane internetowymi targowiskami zjednały sobie sympatię klientów. Jak działają? Znane marki takie jak Empik udostępniają własną przestrzeń innym sprzedawcom oferującym zróżnicowany asortyment. Rozwiązanie umożliwia np. perfum bądź kosmetyków w miejscu słynącym z szerokiej dostępności książek. W ofercie marketplace’u możesz pojawić się także Ty! Wystarczy, że zintegrujesz swój sklep internetowy i wystawisz tam produkty – podobnie, jak ma to miejsce na Allegro.

Czy opłaca się sprzedawać na Allegro?


Pomimo obowiązujących prowizji sprzedaż na Allegro jest opłacalna. Serwis daje dostęp do ogromnej ilości klientów, którzy są zainteresowani oferowanym asortymentem. Dzięki temu pomijasz wstępne etapy lejka sprzedażowego obejmujące zainteresowanie klienta towarem i wzbudzenie w nim pożądania wybranego.
Pomimo licznych zalet sprzedawania na Allegro, nie warto ograniczać się do jednego serwisu. Procentowy podział przychodów z różnych kanałów zależny jest od branży i tego, gdzie zaobserwujesz największą konwersję.