Sklep internetowy jako nierejestrowana działalność gospodarcza

0
3854
prowadzenie nierejestorwanej działalności gospodarczej

Prowadzenie sprzedaży w Internecie wcale nie musi wiązać się z zakładaniem firmy i ponoszeniem dużych kosztów. Początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą przetestować swój pomysł na biznes, mogą skorzystać ze statusu działalności nierejestrowanej.

Pozwala on między innymi uniknąć opłacania składek ZUS, a także połączyć prowadzenie sklepu internetowego z pracą na etacie. Dowiedz się więcej o działalności nieewidencjonowanej.

Działalność nierejestrowana – sklep internetowy dla początkujących sprzedawców


Działalność nierejestrowana polega na wykonywaniu usług bądź sprzedaży produktów bez
konieczności zakładania firmy. Oznacza to możliwość zarabiania pieniędzy bez ponoszenia zbędnych kosztów. Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest przychód nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego brutto. W 2022 roku limit ten wynosi więc 1505 zł miesięcznie.

Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z pewną biurokracją oraz zobowiązaniem się do opłacania ZUS-u. Choć początkowo nie są to wysokie koszty, skutecznie zniechęcają one początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają pewności, czy ich pomysł na biznes się sprawdzi. Dzięki działalności nieewidencjonowanej mają oni szansę spróbować swoich sił bez ryzyka i bez konieczności opłacania składek ZUS. Nie potrzebują też dużego wkładu początkowego.

Z działalności nierejestrowanej najchętniej korzystają osoby, których biznes nie generuje wysokich kosztów uzyskania przychodów. To dobre rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, pragnących połączyć sprzedaż internetową z pracą na etacie.

Jak założyć działalność nierejestrowaną? Sprzedaż internetowa bez zobowiązań


Prowadzenie biznesu w ramach działalności nierejestrowanej nie wymaga wypełniania żadnych wniosków ani wizyt w urzędach. Wystarczy rozpocząć wybraną czynność zarobkową i od tej pory kontrolować pozyskiwane z niej wpływy. Jeśli chcesz zdecydować się na taki krok, musisz upewnić się, że:

  • Przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej (z
    wyjątkiem spółek z.o.o., akcyjnych i jawnych).
  • Będziesz wykonywać usługi niewymagające licencji, koncesji i innych specjalnych pozwoleń.
  • Będziesz prowadzić działalność samodzielnie.
  • Twój miesięczny przychód nie przekroczy 1505 zł brutto.

Dowiedz się więcej:

Akceptacja ciasteczek z kategorii statystyki, marketing jest wymagana do poprawnego działania materiału wideo z Youtube.

Koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej


Sprzedaż internetowa w formie działalności nierejestrowanej nie generuje żadnych kosztów. Status ten zwalnia Cię z opłacania ZUS-u – także wtedy, gdy łączysz prowadzenie sklepu internetowego z pracą na etacie bądź na umowie zlecenie. W takich sytuacjach składki odprowadza za Ciebie pracodawca.

W zasadzie jedynym wydatkiem, z jakim musisz się pogodzić (poza ewentualnym nabywaniem towarów na sprzedaż), jest podatek dochodowy. Mimo że prowadzisz działalność nierejestrowaną, Skarb Państwa wymaga od Ciebie uwzględnienia generowanych przez nią zarobków w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatek będzie wynosił 17% lub 32% Twojego dochodu w zależności od tego, ile ogólnie zarobisz przez cały rok.

Pamiętaj, że w przeciwieństwie do pracy na etacie czy prowadzenia działalności gospodarczej, nie będziesz odprowadzać regularnych zaliczek na podatek. W przypadku działalności nierejestrowanej całą należność musisz uiścić pod koniec roku w formie niedopłaty.

Warto więc co miesiąc odkładać sobie równowartość przewidywanego podatku, aby być gotowym na poniesienie tego kosztu, kiedy przyjdzie na to czas.

Kiedy działalność musi zostać zarejestrowana?


Do przejścia z nieewidencjonowanej działalności na rejestrowaną działalność gospodarczą może zmusić Cię jedynie przekroczenie limitu 50% minimalnej krajowej, przewidzianego dla Twoich przychodów.

Jeśli zdarzy się to w dowolnym miesiącu, masz 7 dni, aby złożyć wniosek CEIDG. Prędko przekonasz się, że tak naprawdę nie jest to nic strasznego. Formalności ograniczone są właściwie do tego jednego dokumentu.

Jak prowadzić sprzedaż internetową w formie działalności nierejestrowanej?


Sklep internetowy to jeden z najpopularniejszych pomysłów na prowadzenie działalności
nierejestrowanej. Można w ten sposób łatwo uniknąć konieczności opłacania ZUS-u, a także połączyć sprzedaż z pracą na etacie lub na umowie zlecenie.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji Twoje przychody nie sumują się, więc nie musisz obawiać się przekroczenia limitu 1505 zł miesięcznie. Sprzedaż internetowa ma również tę zaletę, że możesz wejść na rynek bez kapitału początkowego.

Wystarczy zdecydować się na prowadzenie sklepu w modelu dropshippingu. Możliwość taką oferują platformy SaaS, jak Sky-Shop, pozwalające na integrację z zewnętrznymi hurtowniami, które zapewniają Ci nie tylko towar, ale i jego magazynowanie oraz wysyłki bezpośrednio do Twoich klientów.

Oprogramowanie tego typu daje Ci także możliwość wygodnego wystawiania faktur kupującym. Choć musisz wysyłać je jedynie na wyraźną prośbę klienta, dobrym zwyczajem jest wydawanie ich tak czy inaczej.

Dzięki platformie do zarządzania sprzedażą w sieci łatwo będzie Ci rozwijać Twoją działalność nierejestrowaną i płynnie przechodzić z niej do własnej firmy, a z czasem może nawet do spółki. Jak widzisz, działalność nierejestrowana – zwłaszcza pod postacią sklepu internetowego – niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści dla początkujących przedsiębiorców. Załóż konto na platformie SaaS i przekonaj się o tym na własną rękę!