Sprzedaż na Allegro bez firmy – krok po kroku

0
7147
sprzedaż na allegro bez działalności

Prowadzenie sprzedaży na Allegro to atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla znanych marek o wysokich obrotach, jak i dla początkujących przedsiębiorców. Jeśli zaliczasz się do tych drugich i nie chcesz na razie zakładać własnej działalności gospodarczej, wciąż możesz wykorzystać niektóre funkcje tego marketplace’u.

Z naszego poradnika dowiesz się, jak sprzedawać na Allegro bez konieczności rejestrowania firmy!

Czy sprzedaż na Allegro bez firmy jest możliwa?


Na samym wstępnie odnotujmy, że choć prowadzenie sprzedaży na Allegro bez działalności gospodarczej jest możliwe, wcale nie musi być najlepszym pomysłem. Takie rozwiązanie nakłada bowiem na Ciebie rozmaite ograniczenia, wśród których najważniejsze wydają się:

 • limit przychodów wynoszący jedynie 50% minimalnego wynagrodzenia brutto (1505 zł miesięcznie w 2022 r.),
 • wyświetlanie ofert jedynie w serwisie Allegro Lokalnie,
 • brak dostępu do licznych funkcji marketingowych serwisu.

Zauważ, że sprzedaż na Allegro bez działalności nie zwalnia Cię też z obowiązku przestrzegania prawa oraz przepisów portalu. Oznacza to między innymi, że ze swoich dochodów musisz rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

Jak prowadzić sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej?


Prowadzenie sprzedaży na Allegro bez firmy możliwe jest dzięki działalności nierejestrowanej. Ta forma biznesu pozwala Ci generować dodatkowy przychód aż do opisanego wyżej limitu, ale nie zmienia nic w kwestii dostępu do firmowego konta w serwisie. Do dyspozycji masz zatem wyłącznie konto prywatne.

Korzystając z niego, możesz wystawiać aukcje ręcznie bądź posiłkując się funkcją dwukierunkowej integracji. To udogodnienie charakterystyczne dla inteligentnego oprogramowania e-commerce, pozwalające na zarządzanie kontem Allegro z poziomu intuicyjnego panelu administracyjnego. Choć narzędzie tego typu przyspieszy i ułatwi Ci tworzenie ofert, nie będzie miało niestety wpływu na niskie pozycje Twoich produktów wśród wyników wyszukiwania. To kolejna wada korzystania z konta prywatnego.

👉 Przeczytaj także: Program do obsługi Allegro – jak może Ci pomóc w sprzedaży?

Sprzedaż na Allegro bez firmy – do jakiej kwoty?


Tak jak wspominaliśmy wcześniej, niezależnie od faktu posiadania firmy lub jej braku, od swojego dochodu musisz płacić podatki. Powinny zainteresować Cię przede wszystkim dwa z nich:

 • Podatek dochodowy – w przypadku osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną jego stawka wynosiłaby obecnie 12%. Jeżeli Twoje roczne dochody ze wszystkich źródeł przekroczą próg 120 tys. zł, wzrośnie ona do 32% (jedynie od nadwyżki).
 • Podatek VAT – w większości przypadków sprzedaż na Allegro bez działalności nie wymaga jego odprowadzania. Możesz bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (ponieważ wartość sprzedaży nie przekracza 200 tys. zł rocznie). Wyjątek stanowi handel produktami z niektórych kategorii, takich jak urządzenia elektroniczne czy kosmetyka.

Możesz zastanawiać się, czy istnieją sytuacje, w których nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego od handlu na Allegro. Odpowiedź jest twierdząca. Pierwszy taki przypadek polega na okazjonalnej sprzedaży produktów, które były używane minimum 6 miesięcy. Drugi przewiduje, że Twoje dochody ze wszystkich źródeł nie przekroczą kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł w 2022 r.). W każdej innej sytuacji musisz niestety rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Sprzedaż na Allegro – z działalnością czy bez?


Wiesz już, jak prowadzić sprzedaż na Allegro bez działalności i z jakimi ograniczeniami wiąże się taka forma biznesu. Jeśli odnosisz wrażenie, że rejestracja firmy bardziej by się opłaciła, prawdopodobnie masz rację. Serwis wyraźnie dąży do profesjonalizacji, więc konto prywatne staje się coraz mniej funkcjonalne dla sprzedawców. Do kluczowych problemów z ich perspektywy należy nie tylko ograniczenie ofert do serwisu Allegro Lokalnie, ale także stosunkowo nowa prowizja od kosztów wysyłki, produktyzacja czy brak dostępu do programu Allegro Smart i innych funkcji marketingowych.

Aby wyeliminować ograniczenia tego typu, wystarczy założyć konto firmowe na Allegro. W tym celu musisz zarejestrować firmę w CEIDG, ale na szczęście nie jest to nic trudnego. Całą procedurę przeprowadzisz online. Złożenie wniosku będzie wymagało od Ciebie między innymi podania nazwy działalności i jej kodów PKD, a także wyboru formy opodatkowania i sposobu prowadzenia księgowości.

Jeżeli mimo wszystko wciąż nie chcesz zakładać firmy, a konto prywatne w Allegro wydaje Ci się zbyt ograniczające, możesz skorzystać z alternatywnych kanałów sprzedaży. Należy do nich naturalnie własny sklep internetowy, ale także funkcja sklepu na Facebooku czy ogłoszenia w OLX i innych portalach tego typu.

👉 Przeczytaj także: Alternatywa dla Allegro – jaki portal wybrać?

Sprzedaż na Allegro bez działalności – krok po kroku


Podsumowując, możemy pokusić się o krótką listę kroków, jakie trzeba wykonać, aby zacząć prowadzić sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej:

 1. Załóż konto prywatne na Allegro bądź skorzystaj z tego, które już masz.
 2. Jeśli chcesz zarządzać aukcjami Allegro z poziomu panelu administracyjnego swojego sklepu, skonfiguruj dwukierunkową integrację w oprogramowaniu, którego używasz.
 3. Wystawiaj aukcje ręcznie bądź automatycznie dzięki dwukierunkowej integracji ze sklepem.
 4. Dopracuj swoje oferty, zwracając szczególną uwagę na ich tytuły, opisy oraz zdjęcia.
 5. Kiedy uda Ci się sprzedać produkt, zadbaj o jego bezpieczne spakowanie i nadaj przesyłkę w określonym wcześniej terminie.
 6. Pod koniec miesiąca lub kwartału rozlicz się z Urzędem Skarbowym, odprowadzając podatek dochodowy.

Pamiętaj, że nawet jeśli początkowo wolisz unikać rejestracji działalności gospodarczej, rozwój biznesu w e-commerce w końcu będzie wymagał od Ciebie takiego kroku. Tylko własna firma pozwoli Ci uzyskiwać coraz lepsze wyniki sprzedażowe.

👉 Dowiedz się, kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą przy sprzedaży na Allegro.