Alternatywa dla Allegro – jaki portal wybrać?

0
3430
alternatywa dla allegro

Sprzedaż na Allegro ma wiele zalet i wad. Do tych drugich należą m.in. wysokie prowizje i opłaty dodatkowe, duża i trudna do pokonania konkurencja oraz średni komfort sprzedaży bez wsparcia zewnętrznych narzędzi.

Nic zatem dziwnego, że osoby zajmujące się handlem za pośrednictwem portalu, zastanawiają się, czy istnieje jakaś alternatywa dla Allegro. Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie co zamiast Allegro. 

Spis treści artykułu:

  1. Własny sklep internetowy zamiast Allegro
  2. eBay
  3. Amazon
  4. OLX
  5. Facebook
  6. Sprzedaż wielokanałowa – omnichannel

Własny sklep internetowy zamiast Allegro


Jeśli chcesz zdecydować się na sprzedaż poza Allegro, najlepiej zrobisz, gdy założysz własny sklep internetowy. Na handlu za jego pośrednictwem zarobisz więcej niż na Allegro, ponieważ nie będziesz musiał płacić prowizji od każdej zrealizowanej transakcji. 

Zapomnisz też o wyczerpującej walce z konkurencją – odwiedzający Twój sklep nie będą mieli z nią bezpośredniej styczności. Ponadto, we własnym sklepie online zyskasz bezcenną autonomię w działaniu, której zaletami są:

 • brak odgórnych zasad i regulaminów, do których należy się stosować;
 • brak ograniczeń w promocji asortymentu i marki; 
 • możliwość stosowania własnych metod płatności i dostaw, np. dostawy lokalnej 

Oprogramowanie e-commerce Sky-Shop posiada wbudowaną funkcję dostawy lokalnej na obszarze wybranych kodów pocztowych. Prowadząc sklep online na tej platformie e-commerce samodzielnie dostarczysz zamówienia klientom z najbliższej okolicy.

👉 Przeczytaj także: Allegro vs. własny sklep internetowy

eBay


Liczba użytkowników międzynarodowego odpowiednika Allegro przekracza 170 milionów. Za pośrednictwem serwisu odbywa się 58% zagranicznych transakcji z całego świata. Portal eBay jest bez wątpienia potężnym graczem na rynku e-commerce

Popularny głównie w krajach Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej serwis, to doskonałe miejsce do sprzedaży produktów za granicę. Rozważ handlowanie za pośrednictwem portalu, jeśli:

 • oferujesz unikalne, nigdzie indziej niedostępne wyroby, np. rękodzieło czy meble po samodzielnej renowacji;
 • posiadasz produkty tradycyjne, regionalne, związane z lokalną kulturą, np. wyroby mięsne czy przetwory; 
 • jesteś dystrybutorem polskiego producenta, który nie posiada rozwiniętej sieci sprzedaży za granicę. 

Pamiętaj, że na eBay obowiązują podobne opłaty, co na Allegro – tu również płaci się prowizje od każdej zrealizowanej transakcji, a także za obsługę płatności przez PayPal. Co ciekawe, wysokości prowizji różnią się w zależności od wersji serwisu! 

CIEKAWOSTKA: Na polskim eBay’u, czyli w serwisie działającym pod domeną (adresem internetowym) z końcówką .pl, obowiązują delikatnie niższe prowizje niż na eBay’u niemieckim czy angielskim. 

Platforma e-commerce Sky-Shop została wyposażona w gotową integrację z eBay, dzięki której możesz przenieść produkty ze swojego sklepu internetowego do sprzedaży na eBay’u przy pomocy kilku kliknięć. 

Amazon


Tego serwisu też raczej nie trzeba przedstawiać – dość powiedzieć, że korzysta z niego 370 milionów użytkowników na całym świecie. Czy jednak Amazon to dobra alternatywa dla Allegro dla Ciebie? Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. 

W końcu sprzedaż na Amazonie, podobne jak na Allegro i eBayu, wiąże się z kosztami, które mogą (choć nie muszą), uczynić ją nieopłacalną. Spróbuj swoich sił w sprzedaży za pośrednictwem portalu, jeśli: 

 • Handlujesz produktami znanych marek. Jako sprzedawca z Polski otrzymujesz przeważnie korzystniejsze warunki nabycia towarów u hurtowników, dzięki czemu możesz zaoferować użytkownikom Amazon niższe ceny, niż zachodni sprzedawcy. 
 • Posiadasz wyroby własnej produkcji. Za pośrednictwem serwisu możesz zaprezentować je osobom z najbardziej odległych zakątków świata, co jest kuszącą perspektywą. 
 • Chcesz skorzystać z rozwiązań logistycznych Amazon. Oferowany przez serwis Fulfillment umożliwi Ci redukcję kosztów magazynowania towarów oraz przeniesienie procesu kompletowania i wysyłki zamówień na centra logistyczne portalu.

OLX


Znany portal ogłoszeniowy wprowadził niedawno funkcję Przesyłki OLX, dzięki której coraz bliżej mu do marketplace takiego jak wspomniane już eBay czy Amazon. OLX to dobra alternatywa dla Allegro dla Ciebie z kilku prostych powodów: 

 • Portal odwiedza duża liczba internautów, i podobnie jak w przypadku Allegro, eBay czy Amazon, są to głównie osoby nastawione na dokonywanie zakupów i poszukiwanie konkretnych produktów do nabycia, nie tylko w najbliższej okolicy. 
 • Pierwsze ogłoszenia na OLX wystawia się bezpłatnie. W serwisie nie obowiązują też prowizje od transakcji. Dodatkowo płatne są jedynie pakiety ogłoszeń pozwalające na wystawienie większej ich liczby oraz reklamy.
 • W OLX Przesyłki portal udostępnia sprzedawcom gotowe etykiety przewozowe, podobne do tych, które oferuje Allegro firmom, które dołączyły do programu Allegro Smart. Nadawanie paczek jest dzięki temu dziecinnie proste!

Pamiętaj jednak, że OLX wciąż pozostaje portalem ogłoszeniowym. Nie znajdziesz tam niektórych funkcji dostępnych na Allegro czy eBay. OLX nie zapewnia np. automatycznego łączenia kilku zamówień na produkty od jednego sprzedawcy w jedno.

Oprogramowanie Sky-Shop posiada gotową integrację z OLX, która pozwoli Ci błyskawicznie wystawić ogłoszenia sprzedaży produktów z Twojego sklepu internetowego na tym znanym portalu ogłoszeniowym. 

Facebook


Kolejna alternatywa dla Allegro, którą warto wyodrębnić na liście, to portal społecznościowy Facebook. Choć serwis nie pozwala na prowadzenie regularnej sprzedaży wewnątrz jego struktur, to umożliwia:

 • sprzedaż na linii użytkownik-użytkownik poprzez Facebook marketplace, czyli targowisko Facebooka (które w praktyce można wykorzystywać w celach biznesowych);
 • reklamowanie produktów ze sklepu internetowego na Fanpage w zakładce sklep na Facebooku (która jest miejscem na linki do kart poszczególnych produktów w e-sklepie)
 • prowadzenie transmisji sprzedażowych live video commerce, podczas których można przekierowywać klientów do sklepu (zarówno za pośrednictwem oficjalnego Fanpage e-sklepu czy marki e-commerce, jak i z prywatnego konta sprzedawcy). 

Facebook to portal społecznościowy, który pomoże Ci dotrzeć do nowych odbiorców, zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie internetowym oraz zdobyć sympatię, zaufanie i lojalność klientów.

Oprogramowanie Sky-Shop posiada gotową integrację ze sklepem na Facebooku.

Sprzedaż wielokanałowa – omnichannel


Nie wiesz co zamiast Allegro wybrać? Postaw na sprzedaż wielokanałową (omnichannel), w wielu miejscach jednocześnie. Handluj zarówno na Allegro, jak i we własnym sklepie internetowym, na Facebooku i OLX – w każdym z miejsc znajdziesz innego typu klientów. 

Poza wspomnianymi wcześniej w artykule serwisami, przy realizacji strategii sprzedaży wielokanałowej możesz rozważyć także: 

 • Inne serwisy marketplace, np. Empik czy Morele;
 • Porównywarki cen, np. Ceneo czy Nokaut;
 • Agregatory ofert, np. Allani czy Domodi.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje niejedna warta rozważenia alternatywa dla Allegro. Najlepszą jest zdecydowanie własny sklep internetowy, który zapewnia bezcenną autonomię w działaniu, a dzięki braku konieczności opłacania prowizji od transakcji – wyższe zarobki. 

Odpowiednie oprogramowanie e-commerce pozwala na połączenie sprzedaży w sklepie internetowym z handlem w innych miejscach nadających na sprzedaż poza Allegro. Do wartych uwagi należą m.in. wspomniane eBay, Amazon, OLX czy Facebook oraz inne serwisy marketplace, porównywarki cen i agregatory ofert w sieci. 

Wygodną sprzedaż we wszystkich wybranych kanałach z możliwością obsługi z poziomu jednego panelu administracyjnego zapewnia Sky-Shop – oprogramowanie do sprzedaży internetowej posiadające integracje ze wszystkimi wspomnianymi w tekście kanałami.

👉 Dowiedz się także, czy sprzedaż na Allegro się opłaca.