Jak przygotować efektywny opis aukcji na Allegro?

0
1659
jak przygotować opis aukcji na allegro

Prowadzenie sprzedaży na Allegro może zapewnić Ci wysokie zyski i rzesze lojalnych klientów, ale musisz spełnić w tym celu określone warunki. Konkurencja w najpopularniejszym polskim serwisie zakupowym jest tak duża, że trudno liczyć na sukces, jeśli nie dba się o jakość swoich usług. Konsumenci – świadomie czy nie – poddają ocenie każdy etap ścieżki zakupowej.

Z tego względu należy zwracać uwagę na najdrobniejsze detale procesu sprzedaży, w tym także opis aukcji na Allegro. O czym pamiętać podczas jego tworzenia?

Dlaczego warto zadbać o efektywny opis aukcji na Allegro?

Opis produktu to jeden z najważniejszych elementów aukcji. Odgrywa on bardzo istotną rolę na wielu poziomach. Przede wszystkim powinien stanowić rzetelne źródło informacji na temat towaru, który interesuje konsumentów. Mogą oni natknąć się na niego na różnych etapach lejka zakupowego. Opis wydaje się więc niezbędny zarówno w chwili, kiedy użytkownik dopiero zdobywa wiedzę o produkcie, jak i wtedy, gdy porównuje między sobą oferty kilku sprzedawców z zamiarem przeprowadzenia transakcji.

Z jednej strony opis produktu może dostarczać konsumentom wyczerpujących informacji, dzięki czemu sprzedawca zbuduje sobie w ich oczach wizerunek eksperta. To z kolei w naturalny sposób uczyni ich lojalnymi klientami sklepu, którzy będą regularnie do niego wracać. Z drugiej strony opis aukcji może odegrać kluczową rolę w przekonywaniu użytkowników Allegro do wyboru właśnie tej oferty spośród wszystkich dostępnych w serwisie. Odpowiednio dobrane słowa skłonią do zakupu nawet najbardziej asertywnych konsumentów!

Tworząc opis aukcji, możesz zastanawiać się także nad kwestią SEO. Allegro to doskonale wypozycjonowany w wyszukiwarce serwis zakupowy. Nie trzeba więc dużych starań, aby ze swoją ofertą trafić na najwyższe pozycje w Google. W przeciwieństwie do sklepu internetowego, optymalizacja treści pod kątem SEO w Allegro nie jest konieczna.

Jak przygotować efektywny opis aukcji na Allegro?

Skoro wiesz już, dlaczego opis aukcji na Allegro jest tak istotny, pora zastanowić się nad tym, jak zadbać o jego jakość. Punktem wyjścia możesz uczynić analizę słów kluczowych, która pozwoli Ci stworzyć treść dokładnie odpowiadającą na zapytania użytkowników Google.

Wokół wybranych fraz zbuduj angażujący, wyczerpujący tekst, w którym znajdą się najważniejsze informacje o produkcie. Twoim zadaniem jest dostarczenie potencjalnym klientom wiedzy, wynagradzającej im brak możliwości wzięcia towaru do ręki i zobaczenia go na własne oczy. Zadbaj więc o szczegółowość, której przejawem może być nawet tabelka ze specyfikacją techniczną artykułu.

Dobry opis aukcji napisany jest językiem korzyści. Zasada ta polega na wskazywaniu zalet produktu w taki sposób, aby konsument zobaczył dla niego zastosowanie we własnej sytuacji. Nie ograniczaj się do ogólników, tylko tłumacz, jak Twój towar może przydać się potencjalnemu klientowi. Unikaj też nic nie mówiących, sensacyjnych zwrotów, takich jak „hit” czy „ekstra”, starając się raczej dostarczać merytoryczne informacje.

Podczas tworzenia opisu aukcji musisz pamiętać jeszcze o dwóch kwestiach związanych z językiem. Pierwsza to dostosowanie stylu tekstu do Twojej grupy docelowej. Zastanów się, kto będzie czytał tę treść i jakie będą jego oczekiwania względem niej. Zupełnie innymi słowami zwrócisz się przecież do emeryta planującego zakup nowej wiertarki, a inaczej do nastolatki wybierającej pierwsze kosmetyki. Druga kwestia to nic innego jak poprawność językowa i przejrzystość tekstu. Postaraj się, aby opis był czytelny i przyjazny dla odbiorcy.

O jakie inne elementy aukcji należy zadbać?

Koncentrując się na opisie aukcji w Allegro, nie zapomnij o innych elementach oferty, które pełnią nie mniej istotne funkcje. Mowa o takich składowych jak:

  • Zdjęcia produktu – warto rozróżnić je na miniaturki oraz grafiki zamieszczane wewnątrz oferty. Te pierwsze muszą przedstawiać towar na białym tle, a w przypadku tych drugich dobrze zadbać o ukazanie produktu w użyciu. Pamiętaj, że klient kupuje oczami, i zadbaj o wysoką rozdzielczość zdjęć oraz prezentację detali towaru.
  • Szablon aukcji – postaraj się wybrać taki motyw, który przyciągnie uwagę użytkownika, a zarazem nie będzie krzykliwy i męczący. Nie zapominaj również o tym, że szablon powinien być spójny z projektem Twojego sklepu internetowego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zbudować rozpoznawalność marki. 
  • Przyjazna polityka płatności i dostawy – ten aspekt ma nieco inny charakter niż elementy opisane powyżej, ale w równym stopniu wpływa na doświadczenia Twoich klientów. Upewnij się więc, że w swoich aukcjach oferujesz wystarczająco szeroki wybór sposobów płatności i metod dostawy. W dzisiejszych czasach szczególnie istotne wydają się szybkie przelewy i płatności mobilne, a także profesjonalne usługi kurierskie i dostawy do paczkomatów. 

Jak wygodnie zarządzać sprzedażą na Allegro?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał Allegro, upewnij się, że łączysz sprzedaż w tym serwisie z własnym sklepem internetowym. W tym celu najlepiej zdać się na inteligentne oprogramowanie e-commerce, wyposażone w funkcję dwustronnej integracji.

Dzięki niej szybko wystawisz tysiące aukcji na raz i pobierzesz niezbędne dane dotyczące zamówień z Allegro. Zyskasz możliwość zarządzania sprzedażą w różnych miejscach w sieci z poziomu jednego intuicyjnego panelu administracyjnego!

👉 Dowiedz się więcej: Jak program do obsługi Allegro może Ci pomóc w zarządzaniu sprzedażą?