Jak nie płacić prowizji na Allegro?

0
1689
jak nie płacić prowizji na allegro

Allegro to najpopularniejsza w Polsce platforma zakupowa, którą każdego miesiąca odwiedza około 21 milionów użytkowników. Dla sprzedawców internetowych jest to prawdziwa kopalnia złota, pozwalająca docierać do szerokiego grona odbiorców i korzystać z atrakcyjnych narzędzi marketingowych. Wszystko to ma jednak swoją cenę, która przybiera postać prowizji. 

W naszym poradniku odpowiemy na pytanie, z jakimi opłatami muszą liczyć się sprzedawcy na Allegro i czy mogą ich jakoś uniknąć.

Allegro — prowizja i jej rodzaje

Osoby prowadzące sprzedaż za pośrednictwem Allegro mają do czynienia nie z jednym, a z kilkoma różnymi rodzajami prowizji. Platforma pobiera następujące opłaty:

 • Prowizja od sprzedaży (uwzględniająca koszty dostawy).
 • Opłata za wystawienie aukcji (dotyczy tylko niektórych kategorii).
 • Prowizja za utrzymanie ofert (dotyczy aukcji, w których przez 365 dni nie doszło do transakcji).
 • Opłaty dodatkowe (między innymi za subskrypcję Abonamentu Allegro czy promowanie ofert).

Pod koniec zeszłego roku do powyższych opłat dołączyła prowizja w wysokości 1 zł od każdej sprzedaży. Pobierana jest od wszystkich użytkowników, którzy nie wykupili Abonamentu Allegro, i dotyczy zarówno kont prywatnych, jak i firmowych. Warto jednak zauważyć, że serwis oddaje ją sprzedawcy w przypadku dokonania zwrotu przez kupującego.

Już powyższe informacje pozwalają domyślić się, że całkowite uniknięcie prowizji na Allegro jest po prostu niemożliwe. Aby nie płacić złotówki od każdej sprzedaży, musisz subskrybować Abonament Allegro. To natomiast kosztuje, więc bez względu na decyzję zawsze ponosisz jakieś koszty. A jak wygląda kwestia pozostałych opłat?

 • Prowizja od sprzedaży — choć jej wysokość zależy od kategorii produktu, nie da się jej uniknąć. Jest to w końcu główne źródło dochodów serwisu.
 • Opłata za wystawienie aukcji — większość sprzedawców nie musi się nią przejmować. Dotyczy bowiem tylko takich kategorii jak samochody, motocykle, łodzie, nieruchomości, wakacje czy żywe zwierzęta.
 • Prowizja za utrzymanie — to opłata, której stosunkowo łatwo uniknąć. Wystarczy na bieżąco zamykać nieaktywne aukcje przed upływem roku. Korzystając z oprogramowania Sky-Shop możesz ten proces zautomatyzować. 
 • Opłaty dodatkowe — ich ponoszenie zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej strategii marketingowej.

Jak widzisz, większość opłat Allegro ma charakter opcjonalny. Do obowiązkowych należy wyłącznie prowizja od sprzedaży oraz subskrypcja Abonamentu Allegro (lub dodatkowa prowizja w wysokości 1 zł od każdej transakcji).

Załamujesz ręce, bo dopiero zaczynasz przygodę z e-commerce i takie koszty znacząco obciążają Twój budżet? Głowa do góry! Na rynku znajdziesz bowiem kilka ciekawych rozwiązań, które pomogą Ci zredukować wydatki związane ze sprzedażą na Allegro.

Jak nie płacić prowizji na Allegro? 3 sposoby na redukcję kosztów

W celu minimalizacji kosztów sprzedaży na Allegro możesz sięgnąć po następujące rozwiązania:

1. Oferta 0% prowizji na start

Aby zachęcić początkujących sprzedawców do integracji sklepu z dodatkowymi kanałami sprzedaży, dostawcy oprogramowania e-commerce proponują różne ciekawe promocje. Należy do nich oferta 0% na start dla klientów Sky-Shop. Dzięki niej otrzymasz specjalny Pakiet Powitalny, obejmujący między innymi tymczasową zerową prowizję od sprzedaży na Allegro. Możesz liczyć również na takie udogodnienia jak:

 • 100 darmowych wyróżnień ofert,
 • bezpłatne wznawianie aukcji w wybranych kategoriach,
 • darmowy abonament profesjonalny,
 • 600 zł do wydania na Allegro w dowolny sposób.

Pamiętaj, że z promocji mogą skorzystać nowi użytkownicy, którzy nie zarejestrowali jeszcze numeru NIP w Allegro. Dotyczy to także sprzedawców przekształcających konto prywatne w firmowe. W celu odebrania oferty 0% na start:

 1. Zarejestruj konto na platformie Sky-Shop.
 2. Załóż konto na Allegro za pomocą specjalnego formularza Sky-Shop.
 3. Wystaw na sprzedaż przynajmniej jeden produkt.

2. Omijacz opłaty utrzymaniowej

Wspomnieliśmy już o tym, że aby uniknąć opłaty utrzymaniowej, należy zamykać nieaktywne aukcje przed upływem roku. Jak monitorować jednak ich stan, jeśli zarządza się tysiącami ofert? Możesz na przykład kończyć wszystkie aukcje w terminie 365 dni od ich wystawienia. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po takie narzędzie jak ogranicznik kosztów Sky-Shop.

To funkcja, która wyszukuje na Allegro aukcje bez sprzedaży zarejestrowanej w ciągu ostatnich 365 dni i automatycznie je zamyka. W podobny sposób można je również przywrócić. Dzięki temu nie musisz samodzielnie monitorować wszystkich ofert i pamiętać o ich wyłączaniu i wznawianiu. Opłata utrzymaniowa nie jest naliczana, a sprzedaż odbywa się płynnie.

👉 Dowiedz się więcej: Omijacz opłaty utrzymaniowej Allegro

3. Migracja do własnego sklepu

Najprostszym sposobem na uniknięcie prowizji Allegro może okazać się… rezygnacja z tego serwisu na rzecz własnego sklepu internetowego. Na metodzie tej skorzystają przede wszystkim sprzedawcy o ugruntowanej pozycji na rynku i odpowiednio dużej rozpoznawalności. Prowadzenie witryny zapewni im wysoki poziom niezależności — na przykład w zakresie kreowania wizerunku czy ustalania marży. W takim przypadku trzeba się jednak pożegnać z udogodnieniami dostarczanymi przez Allegro.

Uruchomienie własnego sklepu internetowego jest dziś właściwie tak proste jak założenie profilu na Allegro. Wystarczy Ci dobre oprogramowanie e-commerce (np. wspomniany już Sky-Shop), w którym z łatwością zaprojektujesz witrynę i zintegrujesz ją z niezbędnymi funkcjami oraz narzędziami zewnętrznymi. Zamiast ponosić koszty prowizji przy każdej transakcji, będziesz opłacać wyłącznie miesięczny abonament w wysokości kilkudziesięciu złotych.

👉 Dowiedz się, jak założyć własny sklep internetowy. 

Podsumowanie

Pamiętaj, że sprzedaż możesz prowadzić jednocześnie w swojej witrynie i na Allegro, a także w kilku innych kanałach. W dzisiejszych czasach jest to wręcz rozwiązanie zalecane. Strategia omnichannel zagwarantuje Ci bowiem dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców, co przełoży się na wzrost sprzedaży i wysokie zyski. Integrację sklepu z różnymi kanałami sprzedaży (np. eBay, Empik, Morele, Ceneo czy OLX) umożliwiają dobre platformy e-commerce.

Jeśli chcesz ograniczyć koszty prowadzenia sprzedaży na Allegro, wybierz funkcjonalne oprogramowanie sklepowe i skorzystaj z atrakcyjnych promocji! Dzięki temu zoptymalizujesz swój budżet, ułatwiając sobie jednocześnie obsługę zamówień we wszystkich kanałach.