Sklep Allegro – zalety

0
2184
sklep na allegro

Handel w sieci to świetny pomysł na biznes – szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie pandemii COVID-19 ludzie przyzwyczaili się do dokonywania e-zakupów częściej niż wcześniej. Chcesz zacząć sprzedawać w Internecie i myślisz o tym, by założyć sklep Allegro? Zalety tego rozwiązania poznasz dzięki lekturze tego artykułu.

Słowem wstępu

Tak naprawdę, pojęcie “sklep Allegro” wypada doprecyzować. W serwisie Allegro nie da się bowiem założyć sklepu sensu stricto, a jedynie konto sprzedawcy (jedno lub kilka). Oznacza to, że sprzedaż na Allegro należy dostosować do obowiązujących na portalu reguł i ograniczeń – inaczej ma się sprawa, gdy prowadzi się własny sklep internetowy.

Sklep Allegro – zalety kanału sprzedaży


Sklep Allegro (konto sprzedawcy na portalu) warto prowadzić z co najmniej kilku powodów.

Popularność i rozpoznawalność Allegro


Allegro to bez wątpienia najbardziej popularny i najlepiej rozpoznawalny portal zakupów online w Polsce. Liczby mówią same za siebie:

  • Na chwilę obecną, Allegro odwiedza prawie 17 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie. [źródło: oficjalne informacje Allegro]
  • Ponad 70% badanych Internautów z Polski, poproszonych o podanie miejsca, w którym można dokonać zakupów online, spontanicznie wymienia nazwę portalu. [źródło: Raport E-commerce Polska 2021 Gemius i e-Izby]
  • Na Allegro działa obecnie aż 117 tysięcy aktywnych sprzedawców, którzy utrzymują się serwisie dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu zakupami na jego łamach.

Widoczność i aspekty związane z SEO


Allegro zajmuje pierwszą pozycję Rankingu 150 portali zakupowych (marketplace) i sklepów internetowych z najlepszym SEO. [źródło: Raport e-commerce w Polsce 2021 od Senuto] Serwis jest świetnie zoptymalizowany pod wyszukiwarki i sprzedając na jego łamach, nie trzeba martwić się pozycjonowaniem.

Kupującym na Allegro wyświetlają się w pierwszej kolejności najbardziej trafne oferty – czyli te, które precyzyjnie odpowiadają ich zapytaniom. Ponadto, dzięki produktyzacji Allegro, użytkownicy portalu uzyskują dostęp do wszystkich ofert dotyczących tego samego produktu jednocześnie. Widzą więc propozycje różnych sprzedawców, także tych najmniejszych.

Użytkownicy Allegro


Na użytkowników Allegro składają się głównie sprzedający i kupujący. Co ważne, ci drudzy, odwiedzają portal z intencją zakupu, nie zaś np. pozyskania informacji o interesujących ich produktach. Przez Allegro dociera się zatem przede wszystkim do potencjalnych klientów.

Co więcej, na Allegro można spotkać użytkowników w różnym wieku, o różnych przyzwyczajeniach i zainteresowaniach. Wśród osób korzystających z serwisu nie brakuje takich, które nie korzystają np. z mediów społecznościowych czy innych kanałów sprzedaży wykorzystywanych w strategii omnichannel w e-commerce.

Brak opłat stałych


Na Allegro nie ma abonamentu i innych obowiązkowych opłat stałych. Płaci się tym więcej, im więcej się sprzedaje, a gdy się nie sprzedaje – nie płaci się nic. Sprzedawcy płacą niewielkie kwoty za utrzymanie ofert oraz opłaty za sfinalizowane transakcje. Obowiązujący w serwisie system prowizyjny szczególnie opłaca się przy sprzedaży nieregularnej (np. produktów sezonowych).

Prowizje i ich wartości różnią się zależności od kategorii oraz przedziału cenowego i gabarytowego sprzedawanych produktów. Wynoszą od kilku do kilkunastu procent, przy czym warto zaznaczyć, że cennik Allegro ulega częstym aktualizacjom – sprzedawcy Allegro są o nich informowani.

Prostota obsługi


Allegro jest serwisem stosunkowo prostym w obsłudze. Łatwo nauczyć się jej nawet jeśli nie posiada się doświadczenia w e-handlu. Obycie z komputerem i Internetem oraz odrobina zapału do pracy i nauki w zupełności wystarczą, by prowadzić sklep Allegro! Wszystkiego można nauczyć się metodą prób i błędów lub z dostępnych powszechnie materiałów edukacyjnych.

Gdy sprzedaż zacznie się zwiększać, można pomyśleć o inwestycji w program, który zautomatyzuje czasochłonne procesy, do jakich musi przyzwyczaić się każdy sprzedawca prowadzący sklep Allegro. Zalety platformy e-commerce z dwukierunkową integracją z systemem portalu mogą uczynić ją świetnym menedżerem sprzedaży Allegro.

Razem ze Sky-Shop możesz prowadzić sprzedaż na kilku kontach Allegro z poziomu jednego, wygodnego panelu administracyjnego, a częściowo także aplikacji mobilnej!

Inne zalety sklepu na Allegro


Sklep na Allegro (firmowy profil sprzedawcy) ma też inne zalety:

Możliwości promocji

Allegro udostępnia sprzedawcom wiele możliwości promocji – zarówno własnej marki, jak i pojedynczych ofert. W serwisie można nie tylko promować oferty, ale i dołączać do różnych programów (Allegro Smart, Monety Allegro), zostać Super Sprzedawcą czy też działać w ramach Allegro Lokalnie. Można też działać różnorodnie w ramach kilku kont Allegro.

Jawność konkurencji

Budowa Allegro i sposób, w jaki funkcjonuje serwis sprawiają, że konkurencja i jej działania są jawne, co pozwala na ich dokładne analizowanie. Na Allegro można łatwo sprawdzić pod jakim kątem lepsze są oferty innych sprzedawców, a następnie zoptymalizować własne w oparciu o wysnute wnioski.

Ochrona kupujących

Dzięki wysokim standardom ochrony kupujących, jakie obowiązują na Allegro, odwiedzający portal obdarzają kredytem zaufania również nowych sprzedawców czy też takich, którzy nie posiadają jeszcze opinii. Sprzedawcy doceniają również pomoc Allegro, która ułatwia rozstrzyganie ewentualnych sporów transakcyjnych z klientami.

Podsumowując, sklep na Allegro – a w zasadzie konto sprzedawcy w serwisie, posiada wiele zalet, które wynikają zarówno z dominującej na polskim rynku e-commerce pozycji portalu, jak i jego specyfiki działania. Jeśli myślisz o handlu przez Internet poważnie, sklep na Allegro może być dobrym pomysłem na początek drogi. Niewątpliwie przyda Ci się on także, jeśli prowadzisz lub planujesz otworzyć własny sklep internetowy.