Wielu sprzedawców internetowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przy spełnieniu określonych warunków redukują oni w ten sposób niepotrzebne koszty oraz procesy biurokratyczne.
Spis treści artykułu
Jeśli Ty także chcesz ułatwić sobie prowadzenie biznesu, zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat kas fiskalnych w sprzedaży przez internet.
Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna
Obowiązek ewidencji towarów na kasie fiskalnej nie dotyczy sklepów prowadzących wyłącznie sprzedaż wysyłkową. Co więcej, podmioty te nie mogą posiadać w ofercie produktów wymagających wystawiania paragonu ani przyjmować od klientów płatności gotówkowych. Podsumowując, posiadania kasy fiskalnej unikniesz tylko wtedy, gdy:
- prowadzisz jedynie sprzedaż wysyłkową (poprzez kuriera lub pocztę, bez możliwości odbioru osobistego),
- oferujesz wyłącznie towary niewymagające wystawiania paragonów fiskalnych,
- przyjmujesz jedynie płatności bezgotówkowe.
O ile niektórzy sprzedawcy internetowi mogą być całkowicie zwolnieni z obowiązku ewidencji towarów na kasie fiskalnej, o tyle przywilej ten częściowo dotyczy także sklepów stacjonarnych. Mowa jednak tylko o firmach, których roczne obroty nie przekraczają 20 tysięcy złotych. W przypadku e-commerce’ów takie ograniczenia nie mają naturalnie żadnego zastosowania.
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?
Na podstawie powyższych warunków dość łatwo domyślić się, kiedy zakup kasy fiskalnej okaże się konieczny. Jednorazowe zwolnienie z obowiązku jej posiadania nie gwarantuje bowiem zachowania tego przywileju na stałe. Stracisz do niego prawo, jeśli:
- Udostępnisz klientom możliwość dokonywania płatności gotówkowych.
- Pozwolisz klientom osobiście odbierać zamawiane produkty.
- W asortymencie Twojego sklepu znajdą się produkty, których sprzedaż wymaga wystawienia paragonu fiskalnego.
Jeśli zależy Ci na zwolnieniu z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, dobrze zastanów się więc nad wyborem metod płatności oraz dostawy, jakie udostępniasz swoim klientom.
Zrezygnuj z przyjmowania gotówki, stawiając na tradycyjne i szybkie przelewy internetowe, karty płatnicze czy płatności mobilne. W przypadku przelewów zadbaj o to, aby ich nadawcy zamieszczali w tytułach nazwy zakupionych produktów. Rezygnując z kasy fiskalnej, akceptujesz bowiem kontrolowanie swojego rachunku bankowego przez Urząd Skarbowy. Warto zatem utrzymywać na koncie nienaganny porządek.
W kwestii dostawy nie musisz wbrew pozorom rezygnować z przesyłek pobraniowych. Płatności gotówkowe przyjmowane są bowiem przez firmy kurierskie, które następnie rozliczają się z Tobą zupełnie inną metodą. Możesz przy tym korzystać z usług wielu kurierów, ale też Poczty Polskiej oraz podmiotów dostarczających przesyłki do paczkomatów czy innych punktów odbioru.
Szczególnej uwagi wymaga kwestia produktów objętych nakazem ewidencji na kasie fiskalnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku, zwolnienie z tego obowiązku nie dotyczy takich towarów jak:
- perfumy,
- tytoń,
- alkohol,
- nośniki danych,
- sprzęt fotograficzny (z wyjątkiem części i akcesoriów),
- urządzenia RTV (z wyjątkiem części i anten),
- pojazdy bez napędu,
- silniki i nadwozia do pojazdów silnikowych,
- produkty z metali szlachetnych (np. biżuteria),
- paliwa.
Zauważ, że lista ta może się w każdej chwili zmienić, więc warto trzymać rękę na pulsie.
Zamiast paragonu wystarczy faktura
Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej wcale nie oznacza, że nie musisz w żaden sposób dokumentować transakcji. Klienci w każdej chwili mogą poprosić Cię o wystawienie faktury imiennej. Mają na to czas do 3 miesięcy od daty zakupu. Wielu sprzedawców decyduje się więc od razu dodać taki dokument do przesyłki bądź dostarczyć go osobno mailem. O wybranej metodzie musisz zresztą poinformować w regulaminie swojego sklepu.
Faktury imienne działają niemal tak samo jak dokumenty, na podstawie których rozliczają się firmy. Różnią się oczywiście brakiem NIP-u odbiorcy, przy czym warto zauważyć, że podawanie jego numeru PESEL też nie jest obowiązkowe.
Prowadząc sprzedaż internetową bez kasy fiskalnej, warto korzystać z takich udogodnień jak minisystemy księgowe. Zazwyczaj są one dostępne z poziomu platform SaaS, których używa się do zakładania i obsługi sklepów online. W taką funkcję wyposażone jest na przykład kompleksowe oprogramowanie Sky-Shop, które pozwoli Ci utrzymać porządek w Twoich zamówieniach.
Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna – o czym pamiętać?
Jeśli chcesz łatwo i szybko wejść na rynek e-commerce, wybierz platformę abonamentową dostosowaną do swoich potrzeb – jak Sky-Shop. Dzięki niej kilkoma kliknięciami zintegrujesz sklep internetowy z bramkami płatności i metodami dostaw, które sprzyjają zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.
Otrzymasz także dostęp do minisystemu księgowego, pozwalającego na wygodne wystawianie faktur imiennych klientom. Odpowiedni wybór oprogramowania sklepowego to pierwszy krok do sukcesu w e-commerce!
👉 Jeżeli masz pytania związane z oprogramowaniem zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych konsultacjach e-commerce!