Sprzedaż przez internet a kasa fiskalna – kiedy jest potrzebna?

0
1566
kasa fiskalna a sprzedaż przez internet

Wielu sprzedawców internetowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przy spełnieniu określonych warunków redukują oni w ten sposób niepotrzebne koszty oraz procesy biurokratyczne.

Jeśli Ty także chcesz ułatwić sobie prowadzenie biznesu, zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat kas fiskalnych w sprzedaży przez internet. 

Spis treści artykułu

  1. Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna
  2. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?
  3. Zamiast paragonu wystarczy faktura
  4. Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna – o czym pamiętać?

Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna


Obowiązek ewidencji towarów na kasie fiskalnej nie dotyczy sklepów prowadzących wyłącznie sprzedaż wysyłkową. Co więcej, podmioty te nie mogą posiadać w ofercie produktów wymagających wystawiania paragonu ani przyjmować od klientów płatności gotówkowych. Podsumowując, posiadania kasy fiskalnej unikniesz tylko wtedy, gdy:

 • prowadzisz jedynie sprzedaż wysyłkową (poprzez kuriera lub pocztę, bez możliwości odbioru osobistego),
 • oferujesz wyłącznie towary niewymagające wystawiania paragonów fiskalnych,
 • przyjmujesz jedynie płatności bezgotówkowe.

O ile niektórzy sprzedawcy internetowi mogą być całkowicie zwolnieni z obowiązku ewidencji towarów na kasie fiskalnej, o tyle przywilej ten częściowo dotyczy także sklepów stacjonarnych. Mowa jednak tylko o firmach, których roczne obroty nie przekraczają 20 tysięcy złotych. W przypadku e-commerce’ów takie ograniczenia nie mają naturalnie żadnego zastosowania.

Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?


Na podstawie powyższych warunków dość łatwo domyślić się, kiedy zakup kasy fiskalnej okaże się konieczny. Jednorazowe zwolnienie z obowiązku jej posiadania nie gwarantuje bowiem zachowania tego przywileju na stałe. Stracisz do niego prawo, jeśli:

 • Udostępnisz klientom możliwość dokonywania płatności gotówkowych.
 • Pozwolisz klientom osobiście odbierać zamawiane produkty.
 • W asortymencie Twojego sklepu znajdą się produkty, których sprzedaż wymaga wystawienia paragonu fiskalnego.

Jeśli zależy Ci na zwolnieniu z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, dobrze zastanów się więc nad wyborem metod płatności oraz dostawy, jakie udostępniasz swoim klientom.

Zrezygnuj z przyjmowania gotówki, stawiając na tradycyjne i szybkie przelewy internetowe, karty płatnicze czy płatności mobilne. W przypadku przelewów zadbaj o to, aby ich nadawcy zamieszczali w tytułach nazwy zakupionych produktów. Rezygnując z kasy fiskalnej, akceptujesz bowiem kontrolowanie swojego rachunku bankowego przez Urząd Skarbowy. Warto zatem utrzymywać na koncie nienaganny porządek.

W kwestii dostawy nie musisz wbrew pozorom rezygnować z przesyłek pobraniowych. Płatności gotówkowe przyjmowane są bowiem przez firmy kurierskie, które następnie rozliczają się z Tobą zupełnie inną metodą. Możesz przy tym korzystać z usług wielu kurierów, ale też Poczty Polskiej oraz podmiotów dostarczających przesyłki do paczkomatów czy innych punktów odbioru.

Szczególnej uwagi wymaga kwestia produktów objętych nakazem ewidencji na kasie fiskalnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku, zwolnienie z tego obowiązku nie dotyczy takich towarów jak:

 • perfumy,
 • tytoń,
 • alkohol,
 • nośniki danych,
 • sprzęt fotograficzny (z wyjątkiem części i akcesoriów),
 • urządzenia RTV (z wyjątkiem części i anten),
 • pojazdy bez napędu,
 • silniki i nadwozia do pojazdów silnikowych,
 • produkty z metali szlachetnych (np. biżuteria),
 • paliwa.

Zauważ, że lista ta może się w każdej chwili zmienić, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Zamiast paragonu wystarczy faktura


Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej wcale nie oznacza, że nie musisz w żaden sposób dokumentować transakcji. Klienci w każdej chwili mogą poprosić Cię o wystawienie faktury imiennej. Mają na to czas do 3 miesięcy od daty zakupu. Wielu sprzedawców decyduje się więc od razu dodać taki dokument do przesyłki bądź dostarczyć go osobno mailem. O wybranej metodzie musisz zresztą poinformować w regulaminie swojego sklepu.

Faktury imienne działają niemal tak samo jak dokumenty, na podstawie których rozliczają się firmy. Różnią się oczywiście brakiem NIP-u odbiorcy, przy czym warto zauważyć, że podawanie jego numeru PESEL też nie jest obowiązkowe.

Prowadząc sprzedaż internetową bez kasy fiskalnej, warto korzystać z takich udogodnień jak minisystemy księgowe. Zazwyczaj są one dostępne z poziomu platform SaaS, których używa się do zakładania i obsługi sklepów online. W taką funkcję wyposażone jest na przykład kompleksowe oprogramowanie Sky-Shop, które pozwoli Ci utrzymać porządek w Twoich zamówieniach.

Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna – o czym pamiętać?


Jeśli chcesz łatwo i szybko wejść na rynek e-commerce, wybierz platformę abonamentową dostosowaną do swoich potrzeb – jak Sky-Shop. Dzięki niej kilkoma kliknięciami zintegrujesz sklep internetowy z bramkami płatności i metodami dostaw, które sprzyjają zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. 

Otrzymasz także dostęp do minisystemu księgowego, pozwalającego na wygodne wystawianie faktur imiennych klientom. Odpowiedni wybór oprogramowania sklepowego to pierwszy krok do sukcesu w e-commerce!

👉 Jeżeli masz pytania związane z oprogramowaniem zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych konsultacjach e-commerce!