Ile wynoszą prowizje na Allegro?

0
2845
prowizje allegro

Allegro to najpopularniejszy serwis sprzedażowy w Polsce. Każdego miesiąca korzysta z niego około 18 milionów unikalnych użytkowników. Marketplace cechuje się całym szeregiem zalet, które przyciągają do niego nie tylko kupujących, ale także sprzedawców. 

Ma to oczywiście swoją cenę – i to dosłownie, bo od każdej transakcji Allegro pobiera konkretną prowizję. O tym, ile może ona wynosić, przeczytasz w naszym poradniku!

Spis treści artykułu

  1. Jakie rodzaje opłat obowiązują na Allegro?
  2. Allegro – opłaty za wystawianie aukcji
  3. Allegro – prowizja od sprzedaży
  4. Allegro – prowizja od wysyłki
  5. Allegro – inne opłaty obowiązujące w serwisie

Jakie rodzaje opłat obowiązują na Allegro?


Allegro to olbrzymi marketplace, który udostępnia sprzedawcom praktyczne narzędzia e-commerce i liczne dodatkowe udogodnienia. Niektóre z nich są płatne, a koszt innych zawiera się po prostu w pobieranych przez serwis prowizjach. Korzystając z portalu, musisz liczyć się z czterema rodzajami opłat:

 • Opłata za wystawienie przedmiotu na sprzedaż – dotyczy tylko nielicznych przypadków.
 • Prowizja od sprzedaży (wraz z prowizją od wysyłki).
 • Opłaty za dodatkowe rozwiązania, jak np. promowanie ofert. 
 • Opłata utrzymaniowa – dotyczy jedynie ofert, w których przez rok nie doszło do zakupu.

Wysokość poszczególnych opłat może się jednak mocno różnić, w zależności od kategorii produktu oraz jego ceny. Przyjrzyjmy się im bliżej po kolei.

Allegro – opłaty za wystawianie aukcji


Na początku warto zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków wystawianie aukcji w Allegro jest całkowicie darmowe. Wyjątek od tej reguły stanowi sprzedaż produktów z takich kategorii jak:

 • samochody, maszyny, łodzie, przyczepy i inne pojazdy,
 • motocykle i quady,
 • nieruchomości,
 • żywe zwierzęta,
 • wakacje.

Jeśli chcesz wystawić na sprzedaż towar w jednej z powyższych kategorii, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty wynoszącej od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wysokość kwoty będzie zależna od rodzaju produktu oraz okresu trwania aukcji.

Allegro – prowizja od sprzedaży


Prowizja od sprzedaży to podstawowy koszt, jaki ponoszą sprzedawcy w Allegro. Jest ona pobierana od każdej sfinalizowanej transakcji i w większości przypadków wynosi od kilku do kilkunastu procent jej wartości. Wysokość prowizji zależy od takich czynników jak:

 • kategoria produktu,
 • cena końcowa,
 • liczba produktów sprzedanych w ofercie,
 • opłata za wysyłkę.

Prowizja od sprzedaży na Allegro naliczana jest każdorazowo w chwili zawarcia umowy w ramach transakcji. Portal pobierze więc opłatę w momencie, kiedy klient skorzysta z opcji Kup teraz lub wygra licytację na Twojej aukcji.

Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach sprzedawca może ubiegać się o zwrot naliczonej prowizji w postaci rabatu transakcyjnego. Takie prawo przysługuje Ci wtedy, gdy transakcja nie dojdzie do skutku. Aby odzyskać poniesione koszty, musisz w ciągu 45 dni od dokonania zakupu przez klienta złożyć odpowiedni wniosek. Cały proces jest bardzo prosty – wystarczy w zakładce „Zamówienia” wybrać opcję „Zwrot prowizji” przy interesującej Cię ofercie.

Allegro – prowizja od wysyłki


Prowizja od wysyłki stanowi integralną część prowizji od sprzedaży. Wynosi zresztą dokładnie tyle samo. Przykładowo, jeżeli produkt kosztuje 100 zł, a dostawa 10 zł w kategorii z prowizją 10%, sprzedawca poniesie koszty w wysokości 11 zł. Jeśli natomiast zaoferuje klientom darmową przesyłkę, prowizja nie zostanie od niej w ogóle naliczona. Zapłaci wówczas tylko 10 zł.

Często wykorzystywanym przez sprzedawców rozwiązaniem w zakresie dostaw jest program Allegro Smart. Choć początkowo wiązał się on jedynie z kosztami ponoszonymi przez kupujących, w tej chwili muszą za niego płacić także sprzedawcy. Nie dotyczy to tylko takich metod dostawy jak epaka i Allegro Punkty Kolporter.

Każde inne rozwiązanie w ramach Allegro Smart oznacza wydatki dla sprzedającego. Wysokość opłat może być różna i zależy od przewoźnika. Jeszcze inne wartości dotyczą przesyłek płatnych przy odbiorze.

👉 Dowiedz się, czy Allegro Smart opłaca się sprzedającym. 

Allegro – inne opłaty obowiązujące w serwisie


Opłata za wystawienie aukcji oraz opisane wyżej prowizje to nie jedyne koszty, z którymi spotka się sprzedawca korzystający z Allegro. Dochodzą do nich bowiem obligatoryjne wydatki, związane z dodatkowymi opcjami. Zaliczyć do nich można między innymi takie opłaty jak:

Opłaty za promowanie

Olbrzymia popularność Allegro skutkuje zaciętą konkurencją wśród sprzedawców działających w serwisie. Aby zyskać przewagę nad innymi, sięgają oni po różne sposoby promowania ofert – w tym także rozwiązania płatne. Ich ceny różnią się w zależności od wybranej metody:

 • Allegro Ads – wewnętrzny system reklamowy platformy, pozwalający na tworzenie ofert wyświetlanych zarówno w samym serwisie, jak i w wyszukiwarce Google. Działa w modelu CPC, co oznacza, że płacisz jedynie za efekty reklam, a nie za samą ich emisję. Stawki zależą od działań konkurencji i dobierane są na zasadzie licytacji.
 • Monety Allegro – to swego rodzaju program lojalnościowy największego polskiego marketplace’u. Użytkownicy mogą otrzymywać monety za zakupy w serwisie i zbierać je na poczet przyszłych transakcji. Ich koszt ponoszą sprzedawcy, którzy chcą w ten sposób wyróżnić swoje oferty na tle konkurencji. Cena jednej monety to 1,23 zł.
 • Strefa Okazji – wyświetlenie oferty sprzedającego w specjalnej sekcji serwisu wiąże się z koniecznością ponoszenia codziennej opłaty, a także dodatkowej prowizji od sprzedaży.
 • Wyróżnienia ofert – pogrubienia i podświetlenia wybranych ofert opłaca się w formie pakietu raz na 10 dni.

Abonament Allegro

Rozmaite funkcje dodatkowe mogą wchodzić w skład specjalnego abonamentu Allegro, który zapewni Ci na przykład dostęp do zaawansowanych statystyk sprzedaży lub możliwość łączenia kilku kont w serwisie. Do dyspozycji masz trzy pakiety różniące się stopniem zaawansowania i liczbą oferowanych udogodnień:

 • Abonament podstawowy kosztuje 49 zł miesięcznie.
 • Abonament profesjonalny kosztuje 199 zł miesięcznie.
 • Abonament ekspercki kosztuje 3000 zł miesięcznie.

Już po samych cenach łatwo zauważyć, że każde z rozwiązań przeznaczone jest dla sprzedawców na różnych poziomach rozwoju biznesu.

Podsumowanie

Sprzedaż na Allegro wiąże się z koniecznością ponoszenia różnych opłat, spośród których największe znaczenie ma prowizja od transakcji i wysyłki. Serwis oferuje także wiele opcjonalnych udogodnień, które oznaczają dla sprzedawców dodatkowe koszty.

Należy jednak traktować je jako inwestycję, pozwalającą na pozyskiwanie nowych klientów i rozwój marki. Wybierz więc inteligentną platformę e-commerce do zarządzania swoimi zyskami i zrób dobry użytek z potencjału Allegro!

👉 Przeczytaj także: Jak zacząć sprzedawać na Allegro?