Czy Allegro Smart opłaca się sprzedającym?

0
22021
allegro smart

Z Allegro – najpopularniejszej platformy zakupowej w Polsce – korzysta obecnie 20 milionów zarejestrowanych użytkowników. Coraz większa część z nich zwraca uwagę na to, czy wybrany sprzedawca oferuje dostawy w programie Smart.

Nic dziwnego – rozwiązanie to uprawnia do nielimitowanych darmowych przesyłek. Ale czy z perspektywy sprzedawcy Allegro Smart jest równie opłacalne?

Spis treści artykułu:

  1. Co to jest Allegro Smart?
  2. Jak działa Allegro Smart dla sprzedawców?
  3. Ile kosztuje Allegro Smart?
  4. Allegro Smart – korzyści dla sprzedawców
  5. Allegro Smart – czy się opłaca?

Co to jest Allegro Smart?


Allegro Smart to program abonamentowy, który zapewnia kupującym darmowe dostawy i zwroty. Miesięczna opłata jest stała, a liczba przesyłek nielimitowana. O możliwości skorzystania z takiego udogodnienia informuje logo Smart, którym oznaczone są wybrane oferty. Usługa dostępna jest tylko wtedy, gdy użytkownik zapłaci:

 • przynajmniej 40 zł za zakupy u jednego sprzedawcy, jeśli wybiera dostawę do punktu odbioru,
 • przynajmniej 100 zł za zakupy u jednego sprzedawcy, jeśli wybiera dostawę kurierską (do 30 kg).

Jak działa Allegro Smart dla sprzedających?


Od początku 2021 roku koszty przesyłek w ramach Allegro Smart dzielone są pomiędzy serwis i sprzedającego. Aby korzystać z benefitów programu, sprzedawca nie musi opłacać żadnego abonamentu. Warunkiem przystąpienia jest natomiast spełnienie kilku wymagań dotyczących ofert:

 • Zdobycie przynajmniej 5 unikalnych pozytywnych opinii w ciągu ostatniego roku.
 • Posiadanie statusu Super Sprzedawcy lub wskaźnika poleceń na poziomie min. 98%.
 • Określenie warunków zwrotów i przypisanie ich do swoich ofert.</li?>
 • Regulowanie opłat i rozwiązywanie dyskusji na bieżąco.

Kiedy jako sprzedawca spełnisz wszystkie powyższe warunki, musisz aktywować Allegro Smart poprzez udostępnienie:

 • albo przynajmniej 2 form dostawy z 2 różnych grup – ustal dla nich ceny z przedziału określonego przez serwis,
 • albo tylko 1 formy dostawy – wówczas musisz uzupełnić min. 50% numerów śledzenia przesyłki dla wszystkich transakcji z ostatnich 30 dni.

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zakresu darmowych dostaw, zdecyduj się na ten drugi sposób. Pamiętaj, aby zapoznać się najpierw z regulaminem każdego przewoźnika.

Po spełnieniu wszystkich wymagań logo Smart pojawi się automatycznie przy Twoich ofertach. Nie powinno zająć to więcej niż 24 godziny.

Ile kosztuje Allegro Smart?


Wyżej wspomnieliśmy, że sprzedawca nie potrzebuje żadnego abonamentu, aby oferować dostawy w ramach Allegro Smart. Należy jednak odnotować, że od początku 2021 roku sprzedający jest zobowiązany dopłacać:

 • 0,99 zł brutto do każdej przesyłki przy zamówieniu do 100 zł,
 • 1,99 zł brutto do każdej przesyłki przy zamówieniu powyżej 100 zł.

Zasada ta nie obowiązuje sprzedawców biorących udział w Programie Szybkich Dostaw.

Nie można więc powiedzieć, że Allegro Smart jest całkowicie darmowe dla sprzedawcy. Co więcej, musi on dopłacać do przesyłek w przypadku ewentualnych błędów lub zmian przy ich nadawaniu. Zdecydowana większość kosztów tego typu dotyczy usług kurierskich:

 • 3,99 zł do każdej przesyłki w ramach Allegro Kurier DPD i Allegro Pocztex Kurier.
 • Pełen koszt przesyłki w ramach Allegro Kurier DPD i Allegro Pocztex Kurier, jeśli jej dane nie zostaną uzupełnione prawidłowo.
 • Dopłata za ubezpieczenie przesyłki oraz wszelkie usługi dodatkowe wykraczające poza program.
 • Koszt ponownego wygenerowania etykiety, która nie została wykorzystana.
 • Dopłata za zmianę gabarytu przesyłki.
 • Dopłata z powodu wygenerowania niewłaściwej etykiety dla danej formy dostawy.

Allegro Smart – korzyści dla sprzedawców


Osobom, które dużo kupują na Allegro, z oczywistych względów opłaca się korzystać z programu Smart. A co ze sprzedającymi? Jakie korzyści zapewnia im ta usługa?

Przede wszystkim możliwość wyboru przesyłki w ramach Allegro Smart przyciąga klientów. Chcą oni jak najwięcej oszczędzić, a koszty dostawy to wydatek, od którego należy zacząć. Logo programu w ofertach daje więc sprzedawcy znaczącą przewagę nad konkurencją.

Allegro Smart pozwala także bezpośrednio zwiększyć sprzedaż. Wszystko dlatego, że kupujący będą bardziej zmotywowani, żeby przekroczyć kwotę 40 zł za zamówienie. Zapłacą wówczas za dodatkowy produkt, zamiast za dostawę.

Co więcej, sprzedawca może również podnieść ceny niektórych towarów. Paradoksalnie produkty za 35 – 39 zł cieszą się mniejszą popularnością niż te za 40 zł, pozwalające na skorzystanie z darmowej dostawy.

Dzięki Allegro Smart sprzedawca unika też konieczności opłacania prowizji od kosztów wysyłki. Klient wybiera przecież przesyłkę za 0 zł.
Jeśli zależy Ci na zwiększeniu ruchu oraz wzroście sprzedaży w sklepie na Allegro, program Smart wydaje się więc naturalnym wyborem.

Allegro Smart a umowy z firmami kurierskimi

Przesyłka w zakresie Allegro Smart może być zrealizowana za pośrednictwem różnych firm kurierskich. Pamiętaj więc, aby przed przystąpieniem do programu zapoznać się ze szczegółowymi warunkami współpracy z dostawcami.

W większości przypadków konieczne będzie podpisanie dodatkowej umowy na obsługę przesyłek Allegro Smart. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać na przykład z usług Paczkomatów InPost, wystarczą Ci dane logowania Allegro.

Jeśli nie chcesz podpisywać umów z każdą firmą z osobna, skorzystaj z kompleksowych usług brokera kurierskiego. Zwróć uwagę na to, czy wśród oferowanych przez niego form dostawy znajdują się przesyłki Allegro Smart.

Obsługa przesyłek w Allegro Smart

Obsługa zamówień w ramach programu Allegro Smart nie różni się niczym od standardowych przesyłek. Musisz mieć na uwadze jedynie to, że dokonana przez kupującego opłata będzie obejmowała wyłącznie cenę produktu, bez kosztów wysyłki. Twój klient opłaca w końcu abonament Allegro Smart i w jego zakresie otrzymuje darmową dostawę.

Do każdego zamówienia spływającego do Ciebie w Allegro są przypisane niezbędne informacje na temat statusu płatności oraz wybranego sposobu dostawy. Jeśli przesyłka ma zostać zrealizowana w ramach programu Smart, musisz wygenerować bezpłatną etykietę, aby nadać paczkę. Posługując się oprogramowaniem Sky-Shop, zrobisz to bezpośrednio z panelu administracyjnego, bez konieczności przelogowania – wszystko dzięki zaawansowanej dwukierunkowej integracji z Allegro.

👉 Integracja Sky-Shop z Allegro pozwoli Ci również na masowe zarządzanie ofertami czy automatyczne zamykanie i wznawianie aukcji. Sprawdź jej możliwości i przetestuj bezpłatnie przez 14 dni!

Dropshipping a Allegro Smart

Dropshipping na Allegro to jeden z najlepszych sposobów wejścia na rynek e-commerce dla początkujących przedsiębiorców. Jego sporą zaletę stanowi fakt, że hurtownie wysyłające do klientów zamówienia w Twoim imieniu, mogą robić to z uwzględnieniem programu Smart. 

Do wyboru masz dwie opcje:

 • Wygenerowanie własnej etykiety Allegro Smart i przesłanie jej do hurtowni przy przekazywaniu zamówienia.
 • Współpraca z hurtownią obsługującą program Smart i uzgodnienie z nią przebiegu realizacji takiego zamówienia.

Rosnąca popularność programu Allegro Smart sprawia, że coraz więcej hurtowni obsługuje objęte nim zamówienia. Jeśli zależy Ci na takiej współpracy, zweryfikuj pod tym kątem dostawcę, kiedy zawierasz z nim umowę.

👉 Dowiedz się, jak możesz ułatwić sobie zarządzanie sprzedażą na Allegro. Przeczytaj: 10 zalet dwukierunkowej integracji Sky-Shop z Allegro.

Czy warto korzystać z Allegro Smart?


Korzystanie z Allegro Smart na pewno opłaca się kupującym. Po lekturze tego artykułu wiesz już, że jest to doskonałe rozwiązanie także dla sprzedających. Mimo że muszą oni ponosić pewne wydatki związane z dopłatami do przesyłek, są to kwoty symboliczne.

Co więcej korzyści płynące z udziału w tym programie zdecydowanie przeważają nad jego nielicznymi minusami. Wniosek nasuwa się sam – każdy, kto chce rozwijać swój biznes na Allegro, powinien dołączyć do Smarta!